Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi "Koliba"

Opublikowano: pon., 02/09/2019 - 08:33
Obrazek wyróżniający
Willa Koliba 1-1
Body

 

Willa "Koliba" to nie tylko pierwszy dom wybudowany w stylu zakopiańskim, ale to także historia walki o zachowanie tożsamości kulturowej przez Polaków w niezwykle trudnym czasie po III rozbiorze Polski.

Historia

Druga połowa XIX wieku to czas zmieniającego się świata. Kolej, turystyka, demokratyzujące się masowo społeczeństwo. W tym czasie coraz większy udział w architekturze miejscowości turystycznych i kuracyjnych leżących w obszarze ówczesnych Austro-Węgier i Prus (a potem Niemiec) miały obiekty, które w czytelny dla współczesnych sposób nawiązywały do budownictwa ludowego górali zamieszkujących doliny alpejskie. Określano tę architekturę mianem "alpejskiej"

Pojawienie się architektury "alpejskiej" a konkretnie stylu tyrolskiego w Zakopanem w drugiej połowie XIX wieku wywołało ostry atak ze strony patriotycznie nastawionej inteligencji polskiej pod wodzą Stanisława Witkiewicza.

Rozgorzała batalia o polską architekturę narodową przeciwko narzuconej mu przez władze zaborcze "tyrolszczyźnie". Stworzony przez Witkiewicza na bazie podtatrzańskiego budownictwa góralskiego styl zakopiański zyskał uznanie wśród inteligencji zakopiańskiej, w oczach miejscowego proboszcza i ludowych budowniczych.

Pierwszym budynkiem wybudowanym w stylu zakopiańskim jest Willa "Koliba". Wybudowana przez górali według projektu Stanisława Witkiewicza od 1993 roku jest dostępna dla zwiedzających jako "Muzeum Stylu Zakopiańskiego".

Muzeum

Do zwiedzania oddanych zostało pięć pokoi, urządzonych zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami: jadalnia i salon na parterze oraz pokój Gnatowskiego (fundatora willi) i pokój służącego na piętrze.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego.

Zachęcamy do odwiedzenia muzem w czasie pobytu w Zakopanem.

Willa "Koliba" - przydatne informacje

Ceny biletów

normalny: 7.00

ulgowy: 5.00

Godziny otwarcia

Niedziela: 09.00 - 15.00

Śr-So: 09.00 - 17.00

Czas pobytu < 1 godzina
www muzeumtatrzanskie.com.pl
Telefon (18) 201 36 02

 

foto:
Dom w Mysłakowicach autorstwa Anita na licencji CC BY-SA 3.0
Willa "Poraj" autorstwa Piotrekwas na licencji CC BY-SA 3.0

 

Zakopane

DZISIAJ
Zakopane, Poland
fourth divBody

Poznaj nas bliżej

Zobacz nasze kanały społecznościowe
 
fourth divBody

Pozostań w kontakcie

Skontaktuj się z nami jeśli masz dodatkowe pytania
789 077 300
biuro@pajakowka.pl
Osada Gubałówka ul. Polana Pająkówka 16D 34-511 Kościelisko