Dolina Białego

Opublikowano: wt., 03/09/2019 - 13:22
Obrazek wyróżniający
Dolina Bialego 1-1
Body

 

Dolina Białego to malowniczy wąwóz skalny u podnóży Giewontu, który rozciąga się na długości 2.5 km. Droga jest w większości kamienista, więc niestety nie nadaje się na spacer z dzieckiem w wózku. Wejść do doliny możemy albo kierując się od skoczni Wielka Krokiew na zachód, skąd mamy niecałe 500 metrów lub ulicą Droga do Białego, która na końcu zagłębia się w las i prowadzi bezpośrednio na szlak.

Podczas spaceru żółtym szlakiem, który prowadzim w głąb doliny, możemy obserwować pierwotną przyrodę Tatr, która tutaj zachowała się we fragmentach tak zwanej buczyny karpackiej z dominującym bukiem i jodłą oraz domieszkami jawora i świerka. Walory przyrodnicze Doliny Białego doceniono w 1954 roku, tworząc tutaj rezerwat ścisły, imienia Stanisława Sokołowskiego.

Niewątpliwą atrakcją w czasie naszej wędrówki doliną będzie widok zakratowanej sztolni uranowej. W latach 50. XX wieku Rosjanie wydobywali tutaj uran, kopiąc dwie sztolnie o łącznej długości 272 metrów. Cała operacja prowadzona była w największej tajemnicy. W Polsce nie zachowały się żadne pisane dokumenty dotyczące tego przedsięwzięcia. Dolina została zamknięta dla turystów, a otaczających ją przełęczy strzegły patrole wojskowe. Pracownicy PKP wspominają, że raz w tygodniu w nocy Rosjanie załadowywali urobek na wagony, co odbywało się pod ścisłą wojskową eskortą.

Dolina Białego - Biały Potok
Dolina Białego - Biały Potok

Dolina Białego - sztolnia uranowa
Dolina Białego - sztolnia uranowa

Przydatne informacje

Długość trasy Czas przejścia Kolor szlaku
ok 2,5 km 1h 10min żółty

 

foto:
Biały Potok autorstwa Zoobek na licencji CC BY 3.0
Sztolnia Uranowa autorstwa Freta na licencji CC BY-SA 3.0
Biały Potok2 autorstwa Zoobek na licencji CC BY 3.0

Zakopane

DZISIAJ
Zakopane, Poland
fourth divBody

Poznaj nas bliżej

Zobacz nasze kanały społecznościowe
 
fourth divBody

Pozostań w kontakcie

Skontaktuj się z nami jeśli masz dodatkowe pytania
789 077 300
biuro@pajakowka.pl
Osada Gubałówka ul. Polana Pająkówka 16D 34-511 Kościelisko